Kung-Fu Federasiyasının təşkilatçılığı ilə Xocalı Soyqırımına həsr olunmuş turnir keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Çin Döyüş Növləri Assosiasiyasının dəstəyi və Kung-Fu Federasiyasının təşkilatçılığı ilə Xocalı Soyqırımının ildönümünə həsr olunmuş mötəbər idman turniri keçiriləcək. Dərin mənəvi məna daşıyan bu yarış xalqımızın qan yaddaşına çevrilmiş faciə qurbanlarının xatirəsinin anılması ilə yanaşı, gənc nəslə vətənpərvərlik ruhunun aşılanması baxımından da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Belə tədbirlər tariximizin unudulmamasına xidmət etməklə yanaşı, idmanın birləşdirici və tərbiyəedici rolunu bir daha nümayiş etdirir.
Turnirdə iştirak edəcək idmançılar arasında diqqət mərkəzində olan gənc və perspektivli döyüşçülərdən biri Cavidan Tağıyevdir. Güclü texnikası, yüksək dözümlülüyü və qalibiyyətə yönəlmiş xarakteri ilə seçilən idmançı bu yarışda ən iddialı iştirakçılar sırasında yer alır. Onun arenaya çıxışı yalnız idman mübarizəsi deyil, həm də əzm, iradə və peşəkarlığın parlaq nümayişi kimi qiymətləndirilir.
Cavidan Tağıyevin idman uğurlarının arxasında isə böyük təcrübəyə malik tanınmış məşqçi — 5 qat dünya çempionu, Azərbaycan Çin Döyüş Növləri Kung-Fu Federasiyasının ümumi işlər üzrə vitse-prezidenti, əməkdar məşqçi və Prezident mükafatçısı Ehram Məcidov dayanır. Döyüş sənətlərində qazandığı möhtəşəm nailiyyətlərlə tanınan Ehram Məcidov uzun illərdir Azərbaycan idmanının inkişafına mühüm töhfələr verir, gənc istedadların üzə çıxarılması və onların peşəkar idmançı kimi formalaşdırılması istiqamətində böyük rol oynayır.
Məhz belə nüfuzlu məşqçinin rəhbərliyi altında hazırlanan Cavidan Tağıyev qarşıdakı turnirə yüksək motivasiya və ciddi hazırlıqla qatılır. Təcrübə ilə gənc enerjinin vəhdəti onların adını artıq idman ictimaiyyətində diqqət mərkəzinə çevirib. Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunmuş bu turnirdə mübarizə aparmaq isə onlar üçün yalnız yarış deyil, həm də milli yaddaşa hörmətin və vətənə bağlılığın ifadəsidir.
Turnir çərçivəsində iştirakçılar müxtəlif çəki və yaş kateqoriyaları üzrə qüvvələrini sınayacaq, qaliblər medal, diplom və xüsusi mükafatlarla təltif olunacaqlar. Bu yarışın ən böyük mənəvi qazancı isə gənclərin sağlam ruhda yetişməsi, tariximizi unutmadan gələcəyə daha inamla addımlamasına verilən töhfə olacaq.
Cavidan Tağıyevin bu nüfuzlu turnirdə iştirakı və Ehram Məcidov kimi görkəmli məşqçinin rəhbərliyi altında çıxış etməsi yarışa olan marağı daha da artırır. Bu birlik — təcrübə ilə gənc enerjinin sintezi — turnirin ən yadda qalan məqamlarından birinə çevrilə bilər.
Xocalı şəhidlərinin xatirəsinə ithaf olunan bu mötəbər turnir həm idman ruhunun, həm də milli həmrəyliyin parlaq təcəssümü kimi uzun müddət yadda qalacaq.