95 illik ömür yolu: həyatin və sözün zirvəsində – VP sədri Adəm İsmayıl Bakuvi xalq şairi Nəriman Həsənzadəni təbrik edib
Vəhdət Partiyasının sədri Adəm İsmayıl Bakuvi Xalq şairi, sevimli yazıçı Nəriman Həsənzadə ilə görüşərək böyük söz ustadını 95 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Görüş zamanı Nəriman müəllimi “poeziyamızın canlı yaddaşı” adlandıran Adəm İsmayıl Bakuvi onun çoxillik yaradıcılığının Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında müstəsna rol oynadığını vurğulayıb.
Partiya sədri böyük şairə möhkəm cansağlığı, uzun ömür diləyərək və şairin 100 illik yubileyini qeyd etmək arzusunu dilə gətirib: “Arzu edirik ki, sözünüzün nuru, qəlbinizin istiliyi hələ uzun illər ədəbiyyatımıza yol göstərsin. Sizə möhkəm cansağlığı, sakit və işıqlı günlər, sevənlərinizin əhatəsində uzun ömür diləyirik”.
Görüşdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan da iştirak edib, böyük şairin yubileyini və qarşıdan gələn Ramazan bayramını təbrik edib.
Xalq şairi Nəriman Həsənzadə göstərilən diqqət və ehtirama görə təşəkkürünü bildirib, ünvanına deyilən səmimi sözləri yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
Görüş xoş ovqat və mehriban söhbət şəraitində başa çatıb.
Sonda Adəm İsmayıl Bakuvi özünün “Məhşər divanı: Yalanın 17 adı” kitabını və müqəddəs Qurani-Kərimi yubilyara hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, bu gün Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Ağsaqqallar Şurasının sədri Nəriman Həsənzadənin 95 yaşı tamam olur.
Bir müddət əvvəl səhhətində yaranmış narahatlığa baxmayaraq, şair hazırda ev şəraitində müalicəsini davam etdirir və yaradıcılıqla bağlı düşüncələrini bölüşməkdədir.
IMG-20260218-WA0004
Tags: